2011. gada 25. maijs

PET pudeles pārvērtības

Avots
Ezerzeme
20. maijs 2011, 18:16

Krāslavas centrālajā bibliotēkā ierīkota mūspusē nebijusi izstāde “Veronika Rihterova — pagodinājums PET pudelei. Radošā reciklācija Čehijas Republikā”, kas skatāma no 12. maija līdz 11. jūnijam. Darbi izstādē izvietoti uz 18 paneļiem, kurus izstrādājis grafiķis M. Cihlāržs, apvienojot skulptores Veronikas Rihterovas daiļradi (objekti no PET pudelēm) ar tekstu un fotodokumentāciju, kas ataino attiecīgu skata punktu par plastmasas pudeļu dzīvi.

Lai piesaistītu vietējo iedzīvotāju — bērnu, viņu vecāku, skolotāju — uzmanību izstādei, tika arī organizēts bērnu vizuālās mākslas konkurss “PET pudeles pārvērtības”. Konkursam iesniegtie darbi arī apskatāmi bibliotēkā. Konkursa mērķis ir veicināt bērnu un jauniešu interesi un izpratni par PET pudeļu racionālu izmantošanu un radīt vēlmi saudzēt dabu un rūpēties par tās saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

Pārpildītā zālē

Izstādes svinīgajā atklāšanā un bērnu vizuālās mākslas konkursa labāko darbu autoru sumināšanā piedalījās Čehijas Republikas vēstniecības Rīgā kultūras projektu vadītājs Mihails Koreckis, Latvijas Zaļā Punkta mārketinga un komunikācijas projektu vadītāja Rita Bubina, Latvijas Nacionālas bibliotēkas izstāžu organizētāja Anta Zamuše, Krāslavas novada domes deputāts Jāzeps Dobkevičs, bibliotēkas kolektīvs, vizuālās mākslas konkursa dalībnieki ar saviem skolotājiem. Šo pasākumu cilvēku pārpildītajā zālē kuplināja arī Krāslavas mūzikas skolas audzēkņu koncerts.

Skolēnu atsaucība bijusi ļoti liela — darbus konkursam iesniedza vairāk nekā 70 skolēnu no astoņām skolām. Bērni arī ir ieinteresēti vides saudzēšanā un rūpējas par tīras dabas saglabāšanu. Interesantāko un labāko darbu autori saņēma simpātiju balvas no Čehijas Republikas vēstniecības, Latvijas Zaļā punkta, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Krāslavas bibliotēkas. Paldies tika sacīts arī visiem pārējiem konkursa dalībniekiem, katram uzdāvināts Latvijas Zaļā punkta disks par PET pudeļu pārstrādi. Bibliotēkas darbinieki visus bērnus cienāja ar konfektēm.

Katram ir ko sacīt

Čehijas Republikas vēstniecības kultūras projektu vadītājs Mihails Koreckis Krāslavā bija ieradies pirmoreiz. Ticis pie vārda, viņš vispirms uzslavēja latviešus un krāslaviešus kā dziedošu tautu. Čehijas Republikas vēstniecībai izveidojusies ļoti laba sadarbība ar bibliotēkām. Krāslava, izrādās, ir ceturtā pilsēta, kurp ceļojusi Ve- ronikas Rihterovas izstāde, un tas ir mēģinājums pievērst vairāk uzmanības materiālam, kas ir kaitīgs dabai, bet ko var izmantot mākslā un izveidot kaut ko skaistu. M. Koreckis izteica arī cerību, ka Krāslavas pilsēta kļūs par sadarbības partneri, un šī nebūs pēdējā izstāde šeit. Bērniem viņš novēlēja labus rezultātus mācībās, pabeidzot skolu.

Latvijas Zaļais punkts ir dibināts 2000. gada 11. janvārī, kļūstot par vienu no pirmajām organizācijām Austrumeiropā, kas rūpējas par izlietotā iepakojuma apsaimniekošanu, pārstrādi un atkritumu dalītās vākšanas sistēmas attīstīšanu.
Rita Bubina: “Mēs neesam mākslas, grāmatu un bibliotēku eksperti, bet esam eksperti tajā, kas jādara ar iepakojumu un citām lietām, ko ikdienā lietojam, bet kas pēc kāda laika kļūst nederīgas. Tādas ir arī PET pudeles, un tas bija iemesls, kāpēc Čehijas vēstniecība mūs uzrunāja iesaistīties šajā pasākumā. Zaļais punkts vienmēr uzskatījis, ka lietām jādod iespēja atdzimt jaunai dzīvei. Tas var notikt dažādos veidos. Tas var notikt tik skaisti, kā šie skolēnu darbi, bet tas var notikt arī tehniski un praktiski.”
R. Bubina atveda dažus interesantus PET pudeļu pārvērtību paraugus, kurus parādīja klātesošajiem. Latvijā ir viena no lielākajām Austrumeiropā un arī Eiropas mērogā PET pudeļu pārstrādes rūpnīca — “PET Baltija”, kas atrodas Jelgavā. Tajā pudeles pārvēršas caurspīdīgās, zilās un daudzkrāsainās pārsliņās. Šajā brīdī pudele atdzimst jaunai dzīvei, jo, kad pārsliņas nonāk prasmīga meistara rokās, no tām var gatavot ļoti daudz noderīgu lietu. Pie- mēram, ļoti daudzām automašīnām sēdekļa polsterējums ir gatavots no pārstrādāto PET pudeļu šķiedrām, ļoti daudz paklāju tiek izgatavots no šī materiāla un daudz citu interesantu lietu. Pasākuma dalībniekiem parādīja bruģakmeņu fragmentu, kas ražots Latvijā: vispirms uzkarsē smiltis, tajās iejauc veselas PET pudeles, pievieno stikla lauskas, visu samaisa, iepilda formā, atdzesē, un bruģakmens gatavs. Izrādās, Latvijā ir pilsētas, kur aktīvi klāj šādu bruģakmeni.

Latvijas Nacionālas bibliotēkas izstāžu organizētāja Anta Zamuše: “Mūs ar Čehijas Republikas vēstniecību vieno cieša sadarbība. Šis jau ir piektais projekts, kura rezultātā Latviju apceļo mūsu kopējās un čehu pašu gatavotās izstādes. Vairāku gadu laikā kopējās izstādes aplūkojuši vairāk nekā 85000 cilvēku.”

Domes deputāts Jāzeps Dobkevičs dalījās savā pieredzē: “Kad savulaik viesojos Polijas pilsētā Ra- domā, vienā dīķī ieraudzīju divas skaistas peldošas pudeles, kādas nekur agrāk neredzēju, man nebija ne jausmas par to, cik kaitīgas tās ir dabai. Tāds skaists materiāls, tik jauka pudele, viegla! Mums šeit viss bija no stikla. Gribēju aizvest mājās un pēc vienas metos peldēt nepazīstamajā dīķī. Draugs lūdza paņemt arī otru, bet es jau pēc pirmās peldot biju ļoti noguris. Pārvedu mājās, nolēmu pudeli vispirms dezinficēt un ielēju tajā verdošu ūdeni. Manu acu priekšā tā sačokurojās un kļuva pavisam maziņa. Tāds bija mans pirmais mākslas darbs un pirmā pieredze ar šīm pudelēm. Redzu, ka bērnu radošajai fantāzijai nav robežu. Mūsu bibliotēka vispār ir talantu atklājēja. Kādreiz šeit bija tikšanās ar fotomākslinieku, kuru vēl nezinājām tik plaši, kā šodien. Kādreiz bija pašdarinātu tērpu izstāde Bārbijai. Kaut ko tādu nemūžam neiedomātos — tērpi lellei. Kādreiz šeit pirmo reizi uzstājās Krāslavas vecmāmiņu koris. Šodien bibliotēkā apskatāmas divas atraktīvas izstādes.”

Zināšanai

PET (polietilēntereftalātu) pielieto, lai dažādiem mērķiem ražotu tekstilšķiedras, tomēr visplašāk — gandrīz 80% — tiek izmantoti PET pudeļu ražošanai, kas ir labs iepakojuma materiāls. PET pudele patentēta 1973. gadā un mūsdienās ir jau tik pašsaprotama lieta, ka retajam ienāks prātā, ka arī tai var būt ne vien interesenta vēsture un aizraujoša tagadne, bet arī liela nākotne. Latvijā ik gadu izmanto pāri 170 miljoniem PET pudeļu. Materiāls dabā nesadalās, tāpēc ir tik būtiski, lai tas tiktu pārstrādāts. Ik gadu Čehijā patērē apmēram 60000 tonnu visdažādāko PET pudeļu. Šajā valstī visa veida iepakojuma šķirošana ir ļoti iecienīta, jo sevišķi ar to ir aizrāvušies bērni. PET pudeles var lieliski kalpot arī kā alternatīvs būvmateriāls.

Juris ROGA

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru