2011. gada 8. jūl.

Skaistas pagasts saņem dāvanu 150 gadu jubilejā

Autors: Inese Minova
Datums: 08.07.2011
Izdevums: Latgales Laiks
Rubrika: Novadā

Krāslavas novada centrālā bibliotēka laidusi klajā kārtējo novadpētniecības kompaktdisku. Šoreiz tas veltīts Skaistas pagastam, kas 9.jūlijā svinēs 150 gadu jubileju. Disku ar nosaukumu “Pagātnes priekšā noliec galvu, nākotnes priekšā uzroti piedurknes” prezentēs Skaistas pagasta svētkos, tas būs pieejams gan pagasta pārvaldē un bibliotēkā, gan Krāslavas novada centrālajā bibliotēkā.

Projekta līdzautore, bibliotekāre Anna Bartuša pastāstīja, ka darbs ildzis vairāk nekā četrus mēnešus un paveikts kopā ar kolēģi Ilonu Cabuli. Informācija tikusi smelta gan no novada bibliotēkas fondiem, gan krāta sadarbībā ar Skaistas pagasta vadību, skolas bibliotēku un tautas namu.

Disks sastāv no septiņām nodaļām – administratīvā teritorija, izglītība, kultūra, reliģija, saimniecība, atpūta un daba. Katrai sadaļai pievienota arī fotogalerija.

Kā liecina vēstures dati, Skaistas pagasts, kas sākotnēji saukts par Izabelinas pagastu, izveidots 1861.gadā, kas Latgalē ir arī dzimtbūšanas atcelšanas gads.

Plašāka informācija par Skaistas pagastu atrodama, sākot ar 1935. gadu. Tajā laikā pagasta platība bijusi 192 km² un tajā dzīvoja 6788 iedzīvotāji. Lielākās apdzīvotās vietas ir Skaistas pagasta centrs, Veceļi, Veterovka, Bogdāni.

1935.gadā Skaistas pagasts ietilpa Daugavpils apriņķa policijas 3. iecirknī, miertiesas Krāslavas 1. iecirknī. Pagasta vecākais bija Pēteris Grundāns, bet pagasta padomes priekšsēdētājs – Pēteris Grožulis. Pa šiem gadiem nomainījušies vēl 11 pagasta vadītāji, pašreiz pagastu vada Gundega Grišāne.

Pērn pagastā reģistrēti 732 iedzīvotāji. Skolas pirmsākumi meklējami 1872.gadā. Trīsgadīgā pamatskola ar krievu mācību valodu pastāvēja līdz 1920.gadam ar nosaukumu Izabelinas tautskola. 1921.gadā skola tika pārcelta uz Geibu sādžu un iekārtota bijušajā Lipovkas kroga stallī. Šajā laikā mācību valoda bija latviešu, skolā bija 6 klases. Latviskojot vietvārdus, skola skaista apvidus dēļ tika nosaukta par Skaistas pamatskolu. Šajā mācību gadā mācās vien 26 bērni, kuriem nu ir pievienojušies arī bērnudārza audzēkņi.

Pērn pagastā reģistrētas 16 zemnieku saimniecības, no kurām lielākās ir “Ezermalas”, “Ozoli”, “Druviņi” un “Malaine”. Darbojas arī triju pašvaldību – Aulejas, Kombuļu un Skaistas pagastu kopīgā iestāde “Augšdubna”, kas risina ezeru un ceļu apsaimniekošanas, tūrisma attīstības un sociālos jautājumus, nodibināta arī ezeru pārvalde.

Skaistā ir divi veikali, kafejnīca un septiņas tūristu uzņemšanas vietas – viesu nami un brīvdienu mājas.

Anna Bartuša pastāstīja, ka šogad plānots laist klajā vēl vienu novadpētniecības disku, veltītu Krāslavas slimnīcai. Laikietilpīga izrādījusies arhīvu studēšana, jo pirmos materiālus par slimnīcu nācies meklēt kādreizējā Krāslavas laikrakstā “Komunisma Ausma”.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru