2014. gada 15. apr.

Asaku gleznas un zivju delikatesesPublicēts:
http://news.lv/Latgales_Laiks/2014/04/11/asaku-gleznas-un-zivju-delikateses

Autors: Inese Minova
Datums: 11.04.2014
Izdevums: Latgales Laiks
Rubrika: Pūra lāde

Kad vīrs mājās atnes kārtējo zivju lomu, Marita Trifonova jau zina, ka no tā taps ne tikai gards ēdiens, bet arī kāds neparasts mākslas darbs.
Zivju viņu mājās vienmēr esot pa pilnam, jo Vladimirs esot kaislīgs makšķernieks, turklāt arī pats tās protot lieliski pagatavot. Reiz viņš pārnesis mājās desmit kilogramus smagu karpu, ko iemūžinājis fotogrāfijās, bet Marita no zivs asakām mēģinājusi izveidot ko līdzīgu glezniņai. Sākumā uz kartona plāksnes izliktie zivju kauli necik labi neizskatījās, tāpēc viņa sākusi eksperimentēt, līdz tikusi pie pārsteidzoša rezultāta. Gada laikā Marita savas iemaņas pilnveidojusi tiktāl, ka izveidojusi pat gleznu izstādi “Ne asakas!”, kurā skatītāju vērtējumam nodevusi savas no zivju asakām un zvīņām izgatavotās gleznas. Ierāmēti baltos ietvaros, uz melna samta auduma no zivju asakām izveidoti dažādi ziedu, cilvēku un dzīvnieku tēli. Marita atklāj, ka izvārītos zivju kaulus vajagot vēl nedaudz pabalināt, lai tie izskatītos īpaši spoži, bet gatavo veidojumu viņa pielabo ar nagu laku. Viņa ievērojusi, ka naktī glezniņas nedaudz izgaismojas, laikam no fosfora satura zivju kaulos, prāto Marita.
Ideja veidot asaku gleznas viņai ienākusi prātā nejauši, nekur iepriekš ko līdzīgu nebija redzējusi. Lai darbs izdotos, jābūt labam noskaņojumam un iedvesmai, citādi nekas nesanāks, saka Marita. Viņa ievērojusi, ka sliktā noskaņojumā veidotam darbam esot negatīva aura un tas vairs neiederas ne pašas mājās, ne arī der dāvanai. Glezniņas Marita veido sava prieka pēc un tās viņas mājās neaizkavējas, jo savus darbus viņa izdāvina draugiem un paziņām.
Marita ir iemācījusies arī pagatavot zivju galvu izbāžņus. Viņa pamāca, ka akurāti nogriezto zivs galvu jāuzliek uz stikla, lai to var vēlāk vieglāk dabūt nost. Izplestajā zivs mutē ievieto kociņu, bet pašu galvu uz pāris nedēļām novieto žāvēties tālāk no deguna, jo zivs žūstot neganti smirdot. Kad tā pilnībā izžuvusi, Marita to nolako un piestiprina pie koka dēlīšiem, ko viņai palīdz sarūpēt vietējais amatnieks Viktors Ivanovs. Jaunu ideju Maritai galvā netrūkst, viņa prāto, ka nākamās mēģinās izgatavot gleznas no sīpolu mizām. Arī brīva laika viņai netrūkst, jo abas meitas jau pieaugušas un ar ģimenēm dzīvo Īrijā, turpat arī abas mazmeitiņas un mazdēls. Marita atzīst, ka viņai palicis daudz nerealizētas mātes mīlestības, kuru viņa labprāt veltot pagasta bērniem, kopīgi ar viņiem darbojoties Jauniešu un bērnu centrā, mācot bērniem darināt dažādus rokdarbus.
Pa dienu Marita strādā par pavāri Andrupenes skolā. Šo arodu pieprot jau vairāk kā 20 gadus, lai gan speciālas pavāra izglītības viņai neesot. Marita smejas, ka, pie vīra izejot, pat pankūkas nepratusi izcept, taču dzīve piespiedusi iemācīties ne to vien. Vēlāk kļuvusi par pieprasītu saimnieci gan kāzu, gan bēru galdu klāšanā.
Abiem ar vīru patīk ne tikai gatavot, bet arī uzņemt draugus, tad uz ugunskura katlā tiek vārīta zivju zupa un top arī citi gardumi no zivs.
Marita atzīst, ka viņai esot neskaitāmi daudz dažādu recepšu, tostarp pašas izdomātu. Viens no pašas izgudrojumiem ir līdakas desas. Tām nepieciešama līdakas gaļas fileja, ko samaļ kopā ar svaigu cūkas speķi, pievieno sāli, piparus un ķiplokus, gatavo masu pilda cūkas zarnās. No šīm desiņām varot gan zupu vārīt, gan sacept pannā, bet īpaši gardas esot kūpinātas līdakas desas. Marita piebilst, ka desas varot iztikt arī bez speķa, tad iznākot ļoti diētisks produkts, kas labi iederas gavēņa laikā.
Līdzīgi viņa gatavo arī zivs ruleti. Zivs fileju samaļ, pievieno ķiplokus, sāli, piparus, garšvielas pēc gaumes, nedaudz kartupeļu cieti, lai masas labāk turētos kopā. Gatavo masu izklāj uz galda, liek vidū krabju nūjiņas, satin ruletē, ievīsta marlē, to nosaitē un vāra kādas 20 minūtes, tad noslogo un atstāj atdzist.
Vēl gardas sanāk mīklā ceptas līdaku pavēderes. Tās Marita sagriež strēmelēs, uz nakti iemarinē ķiplokos un garšvielās. No olām un miltiem pagatavo šķidru mīklu, tajā apviļā zivi un apcep pannā. Iznākot ļoti gardas zivju karbonādes.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru