2019. gada 4. nov.

Kazimiru Gendelu atceroties

Avots:
http://www.kraslavasvestis.lv/zinas/article/3/kazimiru-gendelu-atceroties.html

 
 
2. novembrī mūsu novadniekam, vairāku grāmatu autoram, kādreizējam Indras pagasta iedzīvotājam, Kazimiram Gendelam apritētu 85 gadi.
 
Pats autors par sevi īsumā rakstīja: „Es, Kazimirs Gendels, esmu dzimis 1934. gada 2. novembrī Krāslavas rajonā. Skolā mācības notika krievu valodā – mūsu apvidū [Indras pusē] latviešu skolu nebija. 1949. gadā kopā ar tēvu tiku izsūtīts uz Sibīriju, kur tēvs nomira. 1955. gadā atgriezos Latvijā un tiku iesaukts armijā. Dienēju Urālos. Strādāju Rīgā, pēc tam Jēkabpilī, kur 1969. gadā pabeidzu vakarskolu un iestājos Jelgavas Akadēmijā. Līdz aiziešanai pensijā, trīsdesmit gadu garumā, strādāju Lauktehnikas sfērā par prečzini.”

Kazimirs Gendels šo pasauli atstāja 2018. gada 5. augustā.

Par 1949. gada 25. marta deportācijām no Indras dzelzceļa stacijas Kazimirs Gendels atceras savā grāmatā „На «вечном» поселении”. Kazimiram togad bija 14 gadu. Viņu paņēma no Indras vidusskolas, kur viņš mācījās 8. klasē, bet viņa tēvu arestēja Ganusovo sādžā, 7 km no Indras. Tēvs un dēls satikās Indrā, kur sākās abu mokošais ceļš uz Sibīriju. Kazimira tēvs uz Latviju vairs neatgriezās.

Krāslavas novada Centrālās bibliotēkas krājumā ir vairākas Kazimira Gendela grāmatas: „На «вечном» поселении”, „Заболотье. Усюльган”, „Стоячие воды”, „Рассказы. Стихотворения”.
Arī Indras pagasta bibliotēkas krājumā  ir vairākas Kazimira Gendela grāmatas. Pats autors savulaik grāmatu „На «вечном» поселении” ir dāvinājis vairākām pagastu bibliotēkām kā Krāslavas, tā arī Dagdas novadā.

Jautājiet pēc Kazimira Gendela grāmatām savās bibliotēkās!

Anna Bartuša,
Krāslavas novada Centrālās bibliotēkas bibliotekāre

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru